Genel Bilgiler

Yönetimin Mesajı

Değerli Yönetim, Personellerimiz ve Öğrencilerimiz; Bingöl Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü, Merkezi iç birimlere ve İlçelere hizmet veren Güvenlik teşkilatı konumundadır. 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Üniversitemiz, tecrübesi ile özverili ve güler yüzlü güvenlik görevlisi personelleri, günümüz teknolojisi ile güvenlik cihazları ile tüm personellere ve öğrencilere en üst düzeyde güvenlik hizmeti çalışmalarını sürdürmektedir. '' Halka hizmet Hakk' a hizmettir. '' anlayışı ile gece gündüz demeden hizmet veren  Genel Sekreter, Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü, Güvenlik Şefleri  Merkezi iç birimler ve İlçelerde bulunan  noktalarda uzman güvenlik personelleri ile  Koruma ve Güvenlik hizmeti gerçekleştirmektedir. Üniversitemizin en iyi hizmete layık olduğu bilinciyle her geçen gün kendisini yenileyen güvenlik birimimiz verilen değerlerin en önemli temsilcisi , '' Güvenlikte Dönüşümün Adresi '' olmaktan gurur duyuyoruz. Haftanın her günü, günün her saati güvenliğinizin bekçileri Bingöl Üniversitesi olarak, güvenliğinizi daha iyi korumayı temenni eder, güzel dileklerimizi sunarız. 

Tarihçe

Bingöl Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü Tarihçesi  Bingöl Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü 2495 sayılı Bazı Kurum, Kuruluş ve Kişilerin Korunması ile Özel Güvenlik Teşkilatı Kurulması Hakkındaki kanun gereğince Haziran 2004 yılında çıkarılan 5188 sayılı kanun hükümlerine göre Cumartesi-Pazar, bayram ve diğer tatil günleri de dâhil olmak üzere 24 saat aralıksız olarak vardiya sisteminde görevlerini sürdürmektedir. Üniversitemizde kendi kadrosunda bulunan 82 güvenlik görevlisi,1 müdür olarak görev yapmaktadır. Bu personellerden 18  Güvenlik Görevlisi  Bingöl, Genç ve Solhan  Meslek Yüksek Okulları ile Ilıcalar Termal Tesis ve Araştırma Uygulama Çiftliği’nde Güvenliği sağlamak amacıyla toplam 4 (dört) noktada görev yapmaktadır. Görev yapan personel Resmi görev yapmakta olup, 5188 sayılı yasa ve uygulanmasına ilişkin yönetmelikleri ve Üniversitemizin Güvenlik Yönergesi çerçevesinde görevlerini yürütmektedir. Yıllık izinler genellikle Eğitim ve Öğretimin olmadığı yaz aylarında kullandırılmakta, Eğitim ve Öğretim dönemi açıldığında ise tüm personel okulların tamamında görevlendirilmektedir. Ayrıca kameralarımızla gerekli güvenlik önlemleri alınarak güvenliği tehlikeye düşüren olaylara karşı anında müdahale edilerek gerekli durumlarda kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışma yapılmaktadır. Kampüs geneli araç ve yaya trafiği denetlenerek trafik kurallarını ihlal eden araç sürücüler hakkında gerekli işlemler yapılmak üzere  tutanak tutulmaktadır.

Misyonumuz 

Bingöl Üniversitesinin strateji ve politikaları doğrultusunda;5188 sayılı kanun ve bunun uygulanmasına ilişkin yönetmelikleri ile diğer ilgili yasal mevzuatlar doğrultusunda Üniversitemiz ve bağlı birimlerinde bulunan binaları; yangın, kapkaç, hırsızlık ve sabotaj gibi olaylara karşı gerekli güvenlik tedbirlerini alarak korumak. Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimizin, personellerimizin. Ziyaretçilerimizin ve lojman sakinlerinin güvenliklerinin en üst seviyede sağlanması için gerekli güvenlik tedbirlerini memnuniyet ilkesini ön planda tutarak etkin ve verimli Koruma ve Güvenlik Hizmeti sunmak.

Vizyonumuz

Teknolojik imkanlarla donanmış, çağdaş ve bilimsel tüm gelişmeleri çalışmalarına yansıtan, uzman, yenilikçi, her türlü koruma ve güvenlik eğitimini alan personeliyle, her zaman kamunun ve kurumun menfaatini ön planda tutarak, Öğrencilerinin, personellerinin ve ziyaretçilerinin güvenliklerini en üst seviyede sağlayarak sorumluluk, gerçekçilik, katılımcılık ve adil olma ilkelerine bağlı olarak vereceği hizmet ile Üniversitemizde herkesin saygı duyacağı, diğer üniversiteler içinde örnek alınan bir Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü olmaktır.